Kui lõikelill on vahepeal ilma veeta olnud, siis enne uuesti vaasi panekut tuleb sellele kindlasti teha uus lõige. Kääridega lõikamine ei ole soovitatav, sest sel juhul pressite varre kapillaarid kokku ning vaasiveel on teekond varde raskendatud. Terav nuga on aga alati abiks.

Kui tegemist on puitunud varrega, siis võiks teha pika diagonaalse lõikepinna – nõnda saab lillevars paremini vett kätte. Vaas, kuhu lilled panete, peab olema pestud ning kasutatav vesi alati puhas. See kõik pikendab lõikelille eluiga.

Veetemperatuuridest rääkides tahab näiteks roos soemat kraanivett, samas kui kõik sibullilled eelistavad käesooja  temperatuuri.

Vee kogusega ei tasu vaasis üle pingutada ning peab jälgima, et lehed ei ulatuks vette, sest lillelehed soodustavad vee kiiremat riknemist. Meile kõigile tuntud krüsanteem või aster joovad vett vägagi suure isuga ning nende lehestik on päris tihe, nii et nende vette panemisel tuleb olla hoolas. Samas gerbera ning kalla on sellised lilled, millele tuleb vaasi panna vähem vett.

Lõikelillede vett võiks vahetada iga päev, kuid praktika on näidanud, et kiire elutempo tõttu unustatakse veevahetamine tihtilugu sootuks. Piisab ka, kui ülepäeviti vaas puhtaks pesta ning uus puhas vesi asemele panna – siis on lilled igati rõõmsad ja tänulikud. Abiks on ka lillepoes pakutavad säilitusainepakikesed, mille vette lisamisel on lillel suurem tõenäosus kauem kaunis püsida

Lillevaasi ei ole soovitatav panna tuuletõmbe kätte või siis kuuma ahju või kamina lähedusse. Temperatuuri kõikumised lühendavad lõikelillede eluiga. Ostes lilli talvel, kui väljas paugub pakane, on aga mõttekas lilledega ruumi jõudes hoida neid mõni aeg lihtsalt paberis, et temperatuuri muutus ei oleks õitele nii äkiline.

Paraku on lõikelille eluiga üpriski lühike. Loomulikult oleneb lillesordist, aga kui näiteks roos hakkab ära vajuma, siis on väga kasulik teha varrele terava noaga uus diagonaalne lõige ning panna lill taas n-ö kraanikuuma vette. Samuti võib roosid keerata mõneks ajaks paberisse. Soovitatav on teha vars isegi poole lühemaks, sest siis on lootust, et õis võtab taas oma loomuliku kuju ja pakub ilu veel mitmeks päevaks. Sama võtet võite kasutada ka teiste lõikelillede puhul, aga siis tasub jälgida, mis lill missuguse temperatuuriga vette panna.

 

Categories: NB